Odhaľujeme zbytočné plytvanie elektrinou pri svietidlách


Za socializmu ľudia v našej krajine vyvíjali niektoré hlúpe, ale iné naopak veľmi zaujímavé činnosti. Jednou z nich bola aj akcia s názvom „Reflektor mladých“. Možno ste o nej už niečo počuli, ale ak nie, potom vám objasníme, že jej cieľom bolo upozorňovať verejnosť a najmä podnikovú (firemnú) sféru na nedostatky v hospodárení, predovšetkým na plytvanie surovinami a energiami. Reflektor mladých mali pod palcom zväzáci, teda členovia Socialistického zväzu mládeže, a týmto spôsobom bolo možné priniesť do štátneho rozpočtu aj nemalé peniaze.

Bratislava divadlo

Keby dnes táto akcia mladých ľudí stále fungovala, možno by sme sa dočkali niektorých zaujímavých odhalení. Napríklad v situáciách, keď sa osvetľujú pamiatkové objekty halogénovými žiarovkami, alebo sa osvetľuje stavebný priestor domových fasád, mostných konštrukcií, železničných násypov či cestných koridorov pri stavebných prácach.

Bratislava hrad

Ak mestá, obce či firmy stále používajú halogénové žiarovky v osvetľovacích reflektoroch, tie môžu mať spotrebu aj päťsto Wattov. Že je to veľa, preukáže najmä vyúčtovanie za elektrinu po dlhodobej prevádzke svietidiel v teréne. Ak napríklad osvietite fasádu Bratislavského hradu a priľahlého nábrežia stopäťdesiatimi halogénovými žiarovkami, a tie budú svietiť každý deň aspoň päť hodín, spotrebujete za mesiac približne 11 MWh elektrickej energie. Za rok to bude neuveriteľných 133 Mwh elektriny. Keby ste však namiesto halogénov využili moderný LED reflektor 100 W, bude spotreba päťkrát nižšia. To sa potom môže prejaviť v celkových nákladoch pri hospodárení obcí a miest pomerne výrazne, tento príklad, čo sme tu uviedli, je totiž len malý zlomok toho, čo sa môže odohrávať na celom Slovensku vo väčších rozmeroch a v oveľa väčšom počte svietidiel.

Dnes síce už nepotrebujeme Reflektor mladých, ale o čo by sme nemali prísť, je zdravý sedliacky rozum.

By 2. 2. 2024.    Tovar